Počet výsledků: 10

Otevřít filtraci

Dvanáctníkový vřed je peptický vřed nacházející se ve stěně dvanáctníku. Viz také dvanáctník, vřed.

Dvanáctník (lat. duodenum) je součástí tenkého střeva. Je to první část tenkého střeva, která bezprostředně navazuje na žaludek a pokračuje lačníkem. Ve dvanáctníku se k trávenině přidává sekret slinivky břišní a žluč. Kromě toho se ve dvanáctníku nacházejí tzv. Brunnerovy žlázy: ty vylučují hlen a neutralizační látky, které chrání sliznici střeva před kyselou žaludeční šťávou. Dvanáctník má přibližně tvar písmene C a vine se okolo hlavy slinivky břišní. Odvozené přídavné jméno je dvanáctníkový, resp. duodenální. Obrázek: Slinivka břišní, dvanáctník a žlučník – schematický nákres. Dvanáctník (první část tenkého střeva) je vyznačen béžově, slinivka břišní žlutě, žlučník zeleně, tepny červeně a žíly tmavomodře. Světlemodrou barvou jsou vyznačeny pankreatické vývody: téměř celou délkou slinivky se táhne hlavní pankreatický vývod. Část stěny dvanáctníku je na obrázku odstraněna, aby byly vidět kruhové řasy, které se nacházejí uvnitř. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také tenké střevo.

Lipschützův vřed (lat. ulcus vulvae acutum) je poměrně vzácné onemocnění, které postihuje převážně (nikoli však výhradně) dospívající dívky a mladé ženy. Příčina jeho vzniku zatím nebyla objasněna. Mezi jeho příznaky patří především akutní bolestivé vředy v oblasti vulvy, bolest v oblasti genitálií, obvykle také horečka a zvětšení tříselných lymfatických uzlin. Viz také vřed.

Bércový vřed je vřed v oblasti bérce. Bércové vředy nejčastěji vznikají v důsledku nesprávně fungujících žilních chlopní v dolních končetinách, mnohdy v kombinaci s křečovými žilami a s tromboflebitidou. Méně často bércové vředy vznikají následkem drobného poranění – to se stává zejména u lidí s narušeným oběhem a odtokem krve; takové poranění se pak špatně hojí. Bércové vředy mohou být značně bolestivé a negativně ovlivňují kvalitu života. Viz také bérec, vřed.

Žaludeční vřed je peptický vřed nacházející se ve stěně žaludku. Viz také žaludek, vřed.

Vředová choroba gastroduodena je jiný název pro peptický vřed. Viz také vřed.

Peptický vřed neboli vředová choroba gastroduodena je onemocnění trávicího traktu, které se vyznačuje přítomností jednoho nebo i více vředů ve stěně žaludku nebo dvanáctníku. Podle místa výskytu vředu pak hovoříme o žaludečním vředu nebo o dvanáctníkovém vředu. Viz také vřed.

Vřed je zanícená oblast, která se vyznačuje poškozeným epitelem i tkání, která leží těsně pod ním. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz vřed.

Tvrdý vřed neboli šankr (lat. ulcus durum, angl. chancre) je léze charakteristická pro první stadium syfilis. Jedná se o nebolestivý vřed o průměru přibližně dva centimetry s tvrdým okrajem, který měl předtím podobu zatvrdliny (odborně řečeno ploché papuly), ale její povrch časem erodoval a změnil se ve vřed. Tvrdý vřed vzniká v místě vstupu Treponema pallidum (bakterie způsobující syfilis) do těla; nejčastěji se vyskytuje v oblasti penisu, pochvy, řitního otvoru nebo úst. Během 3–7 týdnů se tvrdý vřed zhojí jizvou. Obrázek: Syfilitický vřed (šankr) na ukazováčku levé ruky. (Zdroj: By CDC - This media comes from the Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library (PHIL), with identification number #4147.Note: Not all PHIL images are public domain; be sure to check copyright status and credit authors and content providers. Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=743158. Viz také vřed, měkký vřed.

Měkký vřed neboli šankroid (lat. ulcus molle, angl. chancroid) je sexuálně přenosná infekce, která je způsobena bakterií Haemophilus ducreyi. Měkký vřed se vyskytuje poměrně často v tropických oblastech Afriky, Ameriky a Asie; ve střední Evropě se vyskytuje spíše vzácně. Obrázek: Měkký vřed (šankroid) na penisu. (Zdroj: By CDC/Joe Miller - This media comes from the Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library (PHIL), with identification number #3728.Note: Not all PHIL images are public domain; be sure to check copyright status and credit authors and content providers. Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=723933. Viz také vřed, tvrdý vřed.

Zobrazeno 1 až 10 z 10

Počet výsledků